Historia - ING Bank Śląski

ING Bank Śląski S.A. to komercyjny bank, którego centrala mieści się w Katowicach. Jest to bank uniwersalny – świadczy bowiem usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm oraz instytucji. Za najsilniejsze punkty w jego ofercie produktowej należy uznać konta osobiste – direct dla osób fizycznych oraz konto z lwem direct dla przedsiębiorców. Ci, którzy się do tej pory zdecydowali się na któryś z tych rachunków mają dostęp do ponad 440 placówek oraz mogą swobodnie korzystać ze wszystkich bankomatów na terenie całej Polski, bowiem wypłaty z tych urządzeń darmowe. Ponadto klientom z pierwszej grupy proponuje m.in. korzystny kredyt hipoteczny, zaś właścicieli firm ING Bank Śląski stara się przyciągnąć atrakcyjnymi warunkami kredytu na start.

 

To jeden z niewielu polskich banków (choć z olbrzymim udziałem kapitału zagranicznego, konkretnie holenderskiego), które na swojej stronie internetowej otwarcie prezentują swoją historię. Kluczową datą jest 11 kwietnia 1988 roku – w rezultacie wyodrębnienia kilku podmiotów z Narodowego Banku Polskiego na nowo formowanej scenie bankowej pojawia się Bank Śląski. Tenże bank w 1991 r. staje się spółką akcyjną, a w dwa lata później jego walory zostają wprowadzone do publicznego obrotu. Początkowo właścicielem całości akcji jest Skarb Państwa, ale dość szybko, bo już w styczniu 1994 r. dochodzi do sprzedaży nieco prawie 26 proc. kapitału akcyjnego niderlandzkiej grupie ING.

 

Kolejna ważne wydarzenie ma miejsce 25 stycznia 1994 r., kiedy następuje bardzo udany debiut spółki na warszawskiej GPW: Akcje BSK S.A. uzyskują pod koniec dnia rekordową cenę 675 zł. Holendrzy stają się większościowym udziałowcem w lipcu 1996 r., po tym jak dwukrotnie w ciągu tamtego miesiąca dokupują kolejne akcje. W kolejnych lata odbywają się kolejne etapy skupowania akcji BSK przez holenderską grupę kapitałową spod znaku pomarańczowego lwa.

 

Taki symbol widnieje bowiem w logo podmiotu, który może się poszczycić się tym, że jest „największym bankowym i finansowym konglomeratem usług na świecie pod względem przychodów”. Szacowane wpływy brutto w przypadku ING przekraczały nawet 54 miliardy euro, co sprawia że korporacja ta rokrocznie plasuje się na wysokim miejsce w rankingu 500 największych firm na świecie. W ostatnim zestawieniu za 2011 r. zajmuje 17 miejsce, choć w 2007 r. osiągnęła tamże 7 pozycję. W 2009 rok zatrudniała ponad 100 tys. osób, które zajmowały się obsługą finansową około 85 milionów klientów. 

 

Rezultatem wspomnianej powyżej aktywności na warszawskim parkiecie jest fakt, że 6 września 2001 r. otworzył się nowy rozdział w dziejach BSK, czyli rozpoczęcie działalności pod szyldem ING Bank Śląski. Holenderski inwestor miał wówczas już ponad 80 proc. udziałów w tej instytucji finansowej. W grudniu 2009 r. prezesem zarządu została Małgorzata Kołakowska, która jest jedną z niewielu kobiet w Polsce stojących na czele wielkiej instytucji finansowej. We władzach tego banku zasiada jeszcze jedna kobieta, którą wspierają trzej panowie (w tym jeden obywatel Wielkiej Brytanii).

 

ING Bank Śląski - kontakt

Infolinia:
801 222 222, +48 (32) 357 00 69
Kod Swift:
INGBPLPW

Osoby, które czytały o tym banku czytały także o:

Czytali rowniez...