Masz doświadczenie zawodowe? Studiuj krócej.

10.09.2015
tagi: doświadczenie zawodowe, student, uczelnia łazarskiego
Masz doświadczenie zawodowe? Studiuj krócej.

Zgodnie z Nowelizacją Ustawy o Szkolnictwie Wyższym już od czerwca na Uczelni Łazarskiego weszła w życie procedura uznania efektów uczenia się.  Oznacza to, że osoby, które posiadają już doświadczenie zawodowe i odpowiednie kwalifikacje, mogą skończyć studia znacznie szybciej. Udokumentowane kompetencje zwalniają z wybranych zajęć. Jest to idealne rozwiązanie dla  ludzi, którzy chcą uzupełnić wykształcenie konieczne na dalszej drodze rozwoju zawodowego.

Uznanie efektów kształcenia to  dogodne rozwiązanie dla osób, które są specjalistami w  swoich dziedzinach. Dzięki swojemu doświadczeniu  nie muszą realizować  całego programu studiów. Jeśli np. ktoś w trakcie studiów zaczął pracować w banku, ale praca uniemożliwiła mu dokończenie nauki, nie musi zaczynać od początku. Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym z 1 października 2014 r. umożliwia uznanie wiedzy i kompetencji zdobytych podczas pracy zawodowej, szkoleń, czy kursów. Jest to całkowicie nowe rozwiązanie, ponieważ dotychczas w poczet studiów zaliczano tylko oceny i zaliczenia z innych uczelni lub kierunków. Uznanie pozwala skróci czas studiów nawet do połowy.

Procedura uznania efektów uczenia się Uczelni Łazarskiego zakłada:

  • złożenie dokumentacji: cv, certyfikatów kursów i szkoleń, świadectw pracy i wszelkich dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe, dokumentu potwierdzającego wykształcenie,
  • podpisanie umowy o uznanie efektów nauki,
  • spotkanie Komisji i ekspertów w danej dziedzinie, którzy przeprowadzą analizę dorobku i dokonań kandydata oraz  przygotowują opinię,
  • rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem.

Dr Paweł Olszewski, koordynator programu uznania na Uczelni, zachęca do podjęcia skróconych studiów: „Uznawanie efektów uczenia się jest niezwykle ważnym oraz pomocnym mechanizmem wspomagającym kształcenie. Jest to proces wzmacniający i potwierdzający potencjał osób, które dysponują odpowiednim doświadczeniem zawodowym, ale nadal nie posiadają stosownego wykształcenia kierunkowego. Procedura jest nie tylko uznaniem ich wiedzy, lecz także umiejętności i kompetencji zdobytych w trakcie pracy. Możliwość ta daje szansę dalszego rozwoju osobistego, a często także spełnienia marzeń o skończonych studiach i formalnie potwierdzonych kompetencjach".

Procedura uznania efektów uczenia się skierowana jest do kandydatów zarówno na studia I,  jak i II stopnia. Z tej możliwości mogą skorzystać: osoby po maturze z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym (przy ubieganiu się o studia I stopnia); osoby, które posiadają tytuł licencjata i co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego (przy ubieganiu się na studia II stopnia) oraz osoby z tytułem  magistra  i co najmniej dwuletnim  doświadczeniem  zawodowym zdobytym po ukończeniu studiów (w przypadku ubiegania się o studia na  kolejny kierunek lub jednolite studia magisterskie).

Kandydaci, którzy zechcą skorzystać z takiej procedury płacą za nią, ale studia będą  dla nich zdecydowanie tańsze. Nie ponoszą bowiem kosztów za  uznane  przedmioty. Grażyna Drażba, wiceprezydent Uczelni Łazarskiego, mówi: „Takie rozwiązanie od kilku lat funkcjonuje w wybranych krajach Unii Europejskiej. Jeśli ktoś na przykład pracuje w finansach i bankowości, przedmiotów z tym związanych nie będzie musiał zaliczać. Dzięki temu program studiów się skróci nawet o połowę”.

Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów