Wszystko o bankach

Spread

Poniżej przedstawiono aktualne spready walutowe: Euro, USD, Funt i CHF dla wybranych banków.

Spread walutowy jest różnicą pomiędzy kursem kupna (wypłaty) a kursem sprzedaży (spłaty) zaciągniętego kredytu bądź innego zobowiązania. Średni spread walutowy na polskim rynku wynosi w zależności od waluty od 5 do 7 proc.
Wyrażony procentowo spread walutowy to różnica pomiędzy kursem sprzedaży i kursem kupna dewiz w banku, do kursu sprzedaży.

Co to jest spread walutowy?

Informacja o aktualny poziomie spreadu walutowego jest coraz bardziej pożądana. Nie tylko przez firmy, ale również przez rzeszę klientów indywidualnych, którzy co miesiąc spłacają kredyt walutowy. Na tej stronie prezentujemy kursy kupna i sprzedaży oraz spread walutowy dla euro, dolara, franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego. Podajemy dane dla wszystkich najważniejszych banków działających na polskim rynku. Dane aktualizujemy na bieżąco!

Spread walutowy to różnica pomiędzy ceną kupna (wypłaty) a ceną sprzedaży (spłaty). Swoją popularność na polu bankowo-finansowym zyskał poprzez wciąż wzrastające kursy walutowe, które bezlitośnie podnoszą raty kredytów, co odczuwa każdy jego posiadacz. W praktyce wygląda to następująco: w przypadku wzrostu kursu walutowego zmienia się także wskaźnik spread, widoczny w kwocie miesięcznych rat i stopniu zadowolenia klienta. Spread jest zupełnie naturalnym zjawiskiem finansowym, jest ściśle powiązany z pojęciami podaży i popytu bez których trudno wyobrazić sobie współczesną gospodarkę.

Spread walutowy w bankach

Parafrazując polskie powiedzenie, co bank to obyczaj, podobnie sprawa wygląda z procentowym wskaźnikiem spread w poszczególnych bankach. W zależności wybieranej przez nas oferty banku i waluty, w jakiej decydujemy się na kredyt, ta kwota będzie inna. W niektórych przypadkach różnice są zatrważające: w przypadku franka szwajcarskiego wahają się nawet od 5 do 9 procent, im wyższy wskaźnik, tym większy koszt dla klienta.

Walka ze wzrostem spreadu

Biorąc pod uwagę wzrastające marże kredytu, nowelizacja ustawy o prawie bankowym, zwana ustawą antyspreadową nie powinna nikogo dziwić. W praktyce owa ustawa przyjmowana jest przez banki, mówiąc kolokwialnie, z lekkim przymrużeniem oka. Dlatego warto korzystać ze swoich praw, między innymi z możliwości zakupu waluty w innych, konkurencyjnych bankach, bądź kantorach, za pomocą, której zapłacimy ratę kredytową. Pamiętajmy jednak, że opłacalność tej procedury powiązana jest z analizą kosztów dodatkowych, jak aneks do umowy kredytowej oraz obserwacją różnicy ceny kupna a ceną sprzedaży. Kolejnym istotnym punktem nowelizacji jest określenie maksymalnego poziomu spreadu. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie dla kredytobiorcy polegające na ustaleniu stałej różnicy pomiędzy kwotą kupna a sprzedaży, która w trakcie okresu spłaty nie może ulec zmianie.

ARTYKUŁY POWIĄZANE:

Ustawa antyspreadowa receptą na domowy budżet

Wysokie oszczędności i szansa na poprawienie stanu domowego budżetu? Gwarancja niższych rat kredytów mieszkaniowych? Brzmi zachęcająco, ale czy rzeczywiście Polacy wykorzystują możliwości, jakie daje im ustawa antyspreadowa? Czy nowe przepisy spełniają swoją rolę?

Banki nadal zarabiają na spreadach

Ustawa antyspreadowa nie skłoniła banków do uatrakcyjnienia poziomu kursów po jakich przeliczają raty kredytów walutowych. Expander policzył, że dzięki ustawie można więc co miesiąc zaoszczędzić nawet 87 zł. Trzeba jednak podpisać aneks do umowy i kupować franki lub euro tam gdzie kursy są korzystne.  

Spread walutowy

Spread walutowy w ostatnich tygodniach stał się bohaterem wielu publikacji, a nawet debat sejmowych. A wszystko za sprawą rosnącego kursu franka szwajcarskiego i jego negatywnego wpływu na znaczną liczbę kredytobiorców, posiadających kredyt hipoteczny właśnie w tej walucie.

Polacy zadecydują o wysokości spreadów

Każda osoba, która decyduje się na spłatę rat bezpośrednio w walucie przyczynia się to tego, aby skłonić banki do obniżenia spreadów. Expander zachęca do zmiany sposobu spłaty, zwłaszcza, że nie zawsze musi to być kłopotliwe. Tanie franki znajdziemy nie tylko w tradycyjnych kantorach. Jeśli jednak ten sposób spłaty nie będzie nam odpowiadał, to zawsze możemy powrócić do tradycyjnej metody.

Meritum Bank proponuje „Waluty na czas” w aplikacji mobilnej

Użytkownicy bankowości mobilnej Meritum Banku dostali do dyspozycji nowe rozwiązanie - „Waluty na czas”, które pozwala kupować i sprzedawać waluty po atrakcyjnych kursach. W ramach happy hours będą tam udostępniane specjalne oferty kursów walut, w których spread będzie obniżony o połowę.