Teatr jednego aktora - komentarz giełdowy XTB

23.06.2016
tagi: indeks DAX,  indeks PMI,  indeksy giełdowe
Teatr jednego aktora - komentarz giełdowy XTB

Tak właśnie można streścić dzisiejszy dzień na parkietach. Tym aktorem jest oczywiście Brexit. Równo o godzinie 8:00 czasu polskiego ruszyło najważniejsze głosowanie tej dekady. Lokale wyborcze zamykają się o godzinie 23:00 czasu polskiego, a już od godziny 1:00 zaczną napływać wyniki z kolejnych okręgów wyborczych.

Około 9 rano zostały ogłoszone mieszane odczyty PMI z krajów strefy euro. Lepiej od konsensusu wypadły dane z przemysłu, niestety dla sektora usług indeks wypadł słabiej niż przewidywano. Jeżeli chodzi o sytuację na europejskich parkietach, to apetyt na ryzyko nie opuszcza inwestorów, który to wynika z optymistycznych sondaży, które jednoznacznie ukazują przewagę strony Bremain. Niemiecki indeks giełdowy, DAX 30 odnotowuje wzrosty rzędu 1,12%. Trochę lepiej radzi sobie francuski CAC 40 z wynikiem 1,29%. Najsłabiej, ale zdecydowanie na plusie pozostaje FTSE 100 zyskując 0,45%.

O godzinie 14:30 zostały ogłoszone dwa raporty, tygodniowe zasiłki dla bezrobotnych i indeks Chicago FED. Żadna z tych informacji nie miała większego wpływu na rynek, pozostając w cieniu dzisiejszego referendum. Na popularności zyskuje natomiast rynek opcji, który zakłada dynamiczne spadki na indeksie S&P 500. Opcje zostaną zrealizowane jeżeli indeks spadnie do poniedziałku o 20% do poziomu 1675. Jest to forma zabezpieczenia się przed mało prawdopodobnym, ale katastrofalnym w skutkach Wyjściem. Inwestorzy z USA również żywo reagują na najnowsze sondaże z Wielkiej Brytanii, co widać na podstawie wzrostów - 0.83% na indeksie S&P 500 - już w pierwszej godzinie po otwarciu.

Dzisiaj zostały opublikowane minutes z posiedzenia RPP. Poruszają one temat ewentualnej obniżki stóp procentowych, która przy aktualnej sytuacji w kraju i zagranicą ma małą szansę na zaistnienie. RPP twierdzi, że obniżka stóp w tym momencie może mieć marginalny wpływ na wzrost inwestycji oraz ,że utrzymanie stabilnych stóp dałoby niezbędną przestrzeń dla banku centralnego na ewentualną reakcję w przypadku wystąpienia szoków. Warszawski indeks WIG 20 kończy dzisiejszą sesję z bardzo dobrym wynikiem, bo aż 1,48% na plusie.

Giełdy są na ostatniej prostej przed jutrzejszymi wynikami referendum. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na rezultaty i patrzeć jak kurz z całego zamieszania opada. Wtedy będzie czas na trzeźwe spojrzenie na rynki i ich weryfikację na podstawie twardych danych.

Dział Analiz XTB

Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów