Odreagowanie rynków - komentarz giełdowy XTB

28.06.2016
tagi: indeks DAX,  indeks WIG20,  indeksy giełdowe
Odreagowanie rynków - komentarz giełdowy XTB

Dzisiejszy dzień rozpoczął się spokojnymi wzrostami. Po 3 dniach spadków w końcu przyszedł czas na odreagowanie. Od samego rana możemy obserwować zmniejszanie się awersji do ryzyka, o czym świadczą stałe spadki na złocie i coraz większy apetyt na ryzyko pośród inwestorów.

Wydarzeniem dnia jest niewątpliwie rozpoczynający się dzisiaj szczyt w Brukseli. Zazwyczaj nie jest to interesujące wydarzenie od strony rynkowej, jednak biorąc pod uwagę fakt Brexitu, może być to główny czynnik kształtujący sytuację na rynkach. W mediach cały czas wybrzmiewają informacje o możliwości uniknięcia Brexitu, jednak jest to raczej scenariusz oderwany od rzeczywistości.

Sytuacja na parkietach od samego ranka była spokojna. Japoński Nikkei 225 zamknął się z wynikiem +0,09%. Spółkami, które najbardziej zyskiwały na wartości byli producenci urządzeń AGD oraz detaliści. Europejskie parkiety otworzyły się optymistycznymi wzrostami. Liderem w odrabianiu strat na europejskich parkietach jest o dziwo FTSE 100. Najwięcej na londyńskim parkiecie zyskują dzisiaj firmy z sektora finansowego oraz żywnościowego. Notowania spółek odnotowują wzrosty o nawet 9%.

Całkiem nieźle radzą sobie również indeksy francuskie i niemieckie. Podczas dzisiejszego dnia francuski parkiet zyskał 2,63% z BNP Paribas, AXA i Credit Agricole silnie odrabiającymi straty. Niemiecki DAX też wziął się za odrabianie strat, zyskując podczas dzisiejszej sesji 2,17%. Tylko 2 spośród 30 spółek na niemieckim indeksie odnotowały dzisiaj straty. Oczywiście dzisiejsze pozytywne wyniki są niczym w porównaniu do spadków w ostatnich dniach. Firmy z sektora finansowego, które najbardziej ucierpiały w powodu referendum będą potrzebowały jeszcze dużo czasu aby odrobić swoje straty. To wpłynęło na wydanie decyzji przez rząd brytyjski o wstrzymaniu się ze sprzedażą akcji RBS i Lloyds Group.

Z gospodarki Stanów Zjednoczonych docierały dzisiaj do nas serie danych dotyczących sytuacji makroekonomicznej. Najpierw zaskoczył nas wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale, który wypadł mocniej niż oczekiwano, ale za to słabo wypadła konsumpcja prywatna. Bardzo dobrą informacją był również wysoki wzrost dochodów korporacyjnych przed opodatkowaniem. Parkiety w USA podzielają dzisiaj tendencje ze Starego Kontynentu i rozpoczynają sesje od sporych wzrostów.

Na warszawskim parkiecie również widać było znaczące odbicie. 13 z 20 spółek indeksu WIG20 było dzisiaj na plusie. Najwięcej udało się odrobić bankom PKO BP i Pekao SA. Niestety wynik całego indeksu został w dużej mierze zniwelowany poprzez znaczne spadki Polskie Grupy Energetycznej. Gwałtowna przecena spółki była spowodowana ogłoszeniem wysokości dywidendy, która ma być prawie czterokrotnie niższa niż wcześniej zapowiadano. Akcje spółki poszybowały prawie 10% w dół ciągnąc za sobą cały indeks.

Dział Analiz XTB

Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów