Sielanka trwa w najlepsze - komentarz giełdowy XTB

29.06.2016
tagi: indeks DAX,  indeks WIG20,  indeksy giełdowe
Sielanka trwa w najlepsze - komentarz giełdowy XTB

Może wydawać się, że inwestorzy na całym świecie zapomnieli o tym, że Wielka Brytania zdecydowała się na wyjście z Unii Europejskiej, co może mieć poważne gospodarcze konsekwencje dla całej globalnej gospodarki. Ceny akcji ponownie drożały podczas dzisiejszej sesji, podczas gdy tematem przewodnim dzisiejszego dnia był niewątpliwie dobiegający końca szczyt Unii Europejskiej.

Nieformalne spotkanie europejskich liderów podczas Szczytu Rady Europejskiej odbywało się już bez Wielkiej Brytanii, a tematem dyskusji były warunki wyjścia, konsekwencje dla gospodarek oraz przyszłość Unii Europejskiej. Powtarzały się znane nam stwierdzenia i zapewnienia, jak np. determinacja Unii do pozostania jednością, proces wychodzenia z Unii musi przechodzić w sposób uporządkowany, nie będzie żadnych negocjacji, dopóki artykuł 50 nie zostanie uruchomiony i kilka innych stwierdzeń powtarzanych i znanych dobrze opinii publicznej. Takie słowa padały ze strony Donalda Tuska, przewodniczącego Rady, czy Angeli Merkel, która chce szybkiego rozpoczęcia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wzrosty na parkietach rozpoczęły się od Azji. Najlepiej radził sobie japoński Nikkei 225, który zyskiwał dzięki osłabiającemu się jenowi. Później przyszedł czas na Europę, gdzie wzrosty nie rzadko przekraczały 2%. Zyskiwały głównie spółki surowcowe, gdyż na tym rynku również widoczne jest solidne odbicie. Ceny akcji banków były stabilne mimo oczekiwań rynków, że banki centralne zaczną wspierać gospodarki poprzez dodatkowe luzowanie, aby uniknąć negatywnego wpływu ze strony Brexitu. Na zamknięciu DAX zyskał 1,75%, CAC 40 wzrósł o 2,60%, natomiast FTSE 100 był wyżej aż o 3,58%.

Na Wall Street panowały podobne nastroje, co w Europie, chociaż w przypadku Starego Kontynentu, do poziomów z przed referendum jeszcze sporo brakuje. W przypadku rynku amerykańskiego indeksy nie tylko znajdują się blisko poziomów notowanych z przed referendum, ale znajdują się blisko historycznych szczytów. Indeks S&P 500 pokonał dzisiaj poziomy 2050 punktów i znajduje się na plusie w całym 2016 roku. Z pewnością pomagają rosnące ceny ropy naftowej po "byczym" raporcie na temat zapasów i produkcji ropy od strony Departamentu Energii USA. S&P 500 przed 18:00 polskiego czasu zyskuje 1,33%, DJIA wzrasta o 1,22%, natomiast Nasdaq rośnie o 1,56%.

W przypadku naszego rodzimego rynku sytuacja przez cały dzień wyglądała raczej płasko. Dopiero na koniec sesji udało się wyjść na wyraźny plus i wszystkie najważniejsze indeksy zyskały. Zdecydowanie najlepiej wypadł indeks szerokiego rynku WIG, który wzrósł o 0,43%, natomiast WIG20 zyskał 0,25%.

Dział Analiz XTB

Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów