Przewaga niedźwiedzi - komentarz giełdowy XTB

30.06.2016
tagi: indeks DAX,  indeks PMI,  indeks WIG20
Przewaga niedźwiedzi - komentarz giełdowy XTB

Po kilku dniach optymistycznych wzrostów i odrabiania strat na rynki wraca niepewność związana z kolejnymi krokami w sprawie Brexitu. W Wielkiej Brytanii odbywa się właśnie zgłaszanie kandydatur na fotel premiera. Informacją z Wysp, która wywołała największe poruszenie było nie podjęcie walki o stanowisko premiera przez Borisa Johnsona, jednego z liderów kampanii wyjścia. Funt zareagował na tą informację dynamicznym wzrostem.

W przeciągu dnia przyszło nam poznać dane ogłoszone przez NBP dotyczące przewidywanej inflacji. Mija już 2 lata jak naszej gospodarce towarzyszy deflacja i niewiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości cokolwiek się zmieni. Poznaliśmy również dane z Kanady dotyczące wzrostu gospodarczego oraz cotygodniowe dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych. Te informacje obeszły się bez silniejszych reakcji, ponieważ wszyscy czekali na dzisiejsze wystąpienie Marka Carneya, które aktualnie wywołuje trzęsienie na rynkach walutowych.

Japoński indeks Nikkei 225, który przedwczoraj cieszył się wysokim wzrostem, dziś zakończył sesję na poziomie +0,06%. Największymi stratnymi sesji na japońskim parkiecie są m. in Yamaha i Mazda. Niepewność na rynkach wydaje się zjawiskiem globalnym, ponieważ na każdym parkiecie widać jedynie wzrost lub spadki rzędu 0,1%. Tyczy się to również niemieckiego DAXa (+0,34%), który dalej walczy o odrobienie strat sprzed referendum. Do celu pozostało mu jeszcze 684,5 punktu. Zdecydowanie lepiej radzi sobie CAC 40 (+0,77%), któremu pozostało jeszcze około 250 punktów do odrobienia. Hossa panuje natomiast na brytyjskim FTSE 100, gdzie wzrosty sięgają 1,34%.

Pozytywnie sesje zaczęli inwestorzy z nowojorskiej giełdy. Dwie godziny po otwarciu sesji wszystkie indeksy są na plusie. Nie są to wzrosty znaczące, oscylują one bowiem wokół bliżej wartości 0,5%. Na pewno do powodów wzrostów należy tutaj zaliczyć pozytywne dane z Chicago dotyczące koniunktury przemysłowej PMI. Dow Jones i S&P 500 są aktualnie 0,67% i 0,51 % na plusie.

Indeks WIG20 należał zdecydowanie do gorszych dzisiejszego dnia. Zakończył sesję 0,31% poniżej poziomu otwarcia. Niepewność inwestorów na parkiecie warszawskim nie wynika jednak z Brexitu. Powodów do niej należy się bardziej doszukiwać w zbliżających się decyzjach agencji ratingowych. Strach przed obniżeniem ratingu zdecydowanie zniechęca inwestorów od podejmowania jakichkolwiek ryzykownych akcji.

Dział Analiz XTB

Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów