Bank Pekao finansuje rozbudowę lotniska w Krakowie

27.06.2012
tagi: Pekao, Port Lotniczy Kraków, rozbudowa
Bank Pekao finansuje rozbudowę lotniska w Krakowie

Bank Pekao podpisał umowę ze spółką Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice dotyczącą finansowania rozbudowy i modernizacji lotniska. Zostanie ono zapewnione dzięki emisji obligacji o wartości do 615 mln zł z ostatecznym terminem wykupu do 2027 roku. To modernizacja już szóstego portu lotniczego, w której Bank Pekao uczestniczy jako organizator finansowania.

 

Sprawdź teraz najlepsze kredyty gotówkowe!

 

Na mocy zawartej 26 czerwca umowy między Bankiem Pekao i spółką Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków - Balice, Bank zorganizuje finansowanie rozbudowy lotniska w postaci emisji obligacji długoterminowych na kwotę 565 mln zł, które zostaną przeznaczone na współfinansowanie nakładów inwestycyjnych. Ponadto Bank zapewni Spółce możliwość skorzystania z odnawialnej rezerwy krótkoterminowej w wysokości do 50 mln zł, z przeznaczeniem na prefinansowanie dotacji unijnych oraz podatek VAT związany z inwestycjami.

 - Rozbudowa największego regionalnego portu lotniczego w Polsce to projekt kluczowy nie tylko z perspektywy miasta, ale również w perspektywie całego kraju. Tym bardziej cieszę się, że zostaliśmy wybrani jako partner tego projektu. Wspieranie rozwoju gospodarczego regionów – czyli  cel, jaki sobie postawiliśmy – nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Zorganizowanie finansowania dla krakowskiego lotniska stanowi potwierdzenie naszej pozycji lidera w obszarze finansowania rozwoju polskich lotnisk – mówi Rafał Petsch, Dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego Banku Pekao.

Pozyskane w ramach emisji obligacji środki zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę terminala pasażerskiego, budowę przystanku pasażerskiego,  remont dróg kołowania i drogi startowej oraz rozbudowę płyty postojowej. Planowany całkowity koszt rozbudowy lotniska będzie wynosił ok. 1 mld zł. Wszystkie inwestycje w krakowskim porcie lotniczym zostaną zrealizowane do 2015 roku.

- Udzielenie przez Bank Pekao finansowania oznacza dla nas wysoką ocenę standingu finansowego naszej spółki – podkreśla Jan Pamuła, prezes Kraków Airport. – Cieszy nas, że dzięki współpracy z Bankiem Pekao mamy zapewnione finansowanie ambitnego planu inwestycyjnego. Warto podkreślić, że w tym procesie bank wykazał się dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem – dodaje Pamuła.

Lotnisko w Krakowie to przykład kolejnej modernizacji portu lotniczego finansowanej przez Pekao. W ubiegłym roku Bank współuczestniczył w finansowaniu rozbudowy lotnisk w Modlinie, Łodzi i Rzeszowie oraz dwóch portów lotniczych obsługujących miasta–gospodarzy EURO 2012 – we Wrocławiu i w Poznaniu. Do tej pory Bank zorganizował finansowanie lotnisk na łączną kwotę ponad 720 mln zł. Największa wartość dotychczasowej umowy – na 230 mln zł – dotyczyła emisji obligacji dla wrocławskiego lotniska.

 

Sprawdź teraz najlepsze kredyty gotówkowe!

Autor: Pekao
Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów