Inflacja znów wyższa, stopy ponownie w górę?

15.05.2012
tagi: BRE Bank, inflacja, rynek stopy procentowej
Inflacja znów wyższa, stopy ponownie w górę?

Inflacja w kwietniu przyspieszyła do 4,0 proc. z 3,9 proc. odnotowanych w poprzednim miesiącu. – Za przyspieszenie nie są odpowiedzialne wyłącznie podwyżki cen gazu, które zawyżyły kategorię energia o 1,2 proc. w skali miesiąca oraz ceny paliw, gdzie w tym samym okresie zanotowano wzrost o 1,3 proc. Silne wzrosty odnotowano bowiem również w kategorii „odzież i obuwie”  - łącznie +3,1 proc. – oraz mieszkanie o +0,9 proc. – wyjaśniaErnest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. – Również kategoria transport jest o 1,2 proc. „droższa” i to nawet po wyłączeniu cen paliw – dodaje.

 

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

 

- Niespodziewanie spokojnie zachowała się natomiast kategoria cen żywności, gdzie odnotowano wzrost tylko o 0,2 proc., co związane jest z bardzo dziwnym, zaprzeczającym trendom sezonowym, zachowaniem cen warzyw, które spadły o 3 proc. – dodajeMarcin Mazurek, analityk BRE Banku. – Szacujemy, że inflacja bazowa mogła w kwietniu przyspieszyć do 2,7-2,8 proc. z 2,4 proc. odnotowanych przed miesiącem - dodaje.

Niski, mocno nadwyrężający tendencje sezonowe, wzrost cen żywności stwarza ryzyko „nadrobienia” wzrostów w maju. - Tym samym szacujemy, że inflacja może wówczas osiągnąć poziom około 4 proc. lub więcej, a zejście poniżej tej wartości nastąpi raczej nie wcześniej niż w listopadzie – prognozuje Ernest Pytlarczyk. W międzyczasie, w czerwcu i lipcu, możemy zanotować inflacyjny szczyt na poziomie 4,5 proc, który będzie efektem organizacji przez nasz kraj Euro 2012. Inflacja bazowa może wówczas osiągnąć poziom nawet 3 proc.

Rynek stopy procentowej niemalże zignorował dane o inflacji. - Z punktu widzenia prowadzenia polityki monetarnej niepokojący jest jednak fakt, że osłabienie wzrostu gospodarczego nie skutkuje wyraźnym obniżeniem inflacji bazowej. Ten fakt oraz ciągle optymistyczne oceny koniunktury w polskiej gospodarce sugerują, że ryzyko kolejnej podwyżki stóp procentowych jest na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy znaczne – wyjaśnia Marcin Mazurek. Ryzyko to zwiększać może osłabienie złotego i percepcja niedostatecznej premii w polskich stopach procentowych, aby poprzez kanał kursowy zmniejszyć presję cenową. W horyzoncie kilku miesięcy przykładanie tej samej miary do polskiej polityki pieniężnej i tej prowadzonej w pozostałych gospodarkach europejskich może być podejściem zbyt uproszczonym.

 

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

Autor: BRE Bank
Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów