Rekordowy wynik Getin Holding S.A. – ponad miliard PLN zysku netto

01.03.2012
tagi: Getin Holding, Idea Bank, zysk netto
Rekordowy wynik Getin Holding S.A. – ponad miliard PLN zysku netto

 

Rok 2011 był wyjątkowo udany dla Getin Holding S.A. Po raz pierwszy zysk netto przekroczył miliard PLN, a główne pozycje bilansowe wzrosły średnio o 30% w porównaniu z 2010 rokiem. Suma bilansowa jest o prawie 32% większa niż w 2010 roku, a kapitały własne o 27%.

 

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

 

Wskaźnik ROE (zwrot z kapitałów własnych) wyniósł prawie 20%, czyli o wiele więcej niż średnia rynkowa. Takie wyniki Getin Holding są efektem konsekwentnej realizacji przyjętej strategii działania w odniesieniu do wszystkich spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej.

Idea Bank rozpoczął działalność operacyjną pod koniec 2010 roku, a w grudniu 2011 roku miał już 38 oddziałów zlokalizowanych w największych miastach. W ciągu zaledwie roku Idea Bank wypracował imponujące wzrosty we wszystkich kategoriach biznesowych. Bank zebrał 2 mld PLN depozytów, sprzedaż kredytowa wyniosła 1,6 mld PLN, a zysk netto 11,1 mln PLN.

Coraz ważniejszym aktywem Getin Holdingu stają się spółki zagraniczne, których zysk netto wzrósł o 45% w porównaniu z 2010 rokiem. Idea Bank Ukraina (poprzednio Plus Bank, zmiana nazwy miała miejsce jesienią 2011 r.) jest niekwestionowanym numerem jeden na rynku finansowania zakupu samochodów (ponad 20% udziału w rynku). Znalazł się też w pierwszej dziesiątce ukraińskich banków pod względem dynamiki przyrostu sumy bilansowej. Zgodnie z założoną strategią Idea Bank Ukraina staje się bankiem uniwersalnym poszerzając swoją ofertę o nowe produkty i zwiększając liczbę oddziałów (na koniec 2011 roku było ich 51). Zysk netto wyniósł ponad 30 mln PLN i wzrósł o 56% w porównaniu z poprzednim rokiem.

W Rosji Getin Holding tworzy, na bazie zakupionego w 2011 roku Kubanbanku, grupę bankowo-leasingową. Carcade to lider na rynku leasingu samochodów osobowych, mający w nim 18% udziałów. Jednostkowy wynik netto Carcade wyniósł prawie 33 miliony PLN, czyli o ponad 54% więcej niż w 2010 roku.

Kubanbank systematycznie rozwija swoją sieć sprzedaży – w ciągu zaledwie kilku miesięcy otworzył 7 nowych oddziałów, będzie otwierał kolejne, tak by na koniec 2012 roku mieć 17 nowoczesnych oddziałów. Portfel kredytowy banku wzrósł 2,5-krotnie, a saldo depozytów dwukrotnie.

Białoruski Sombelbank wszedł do pierwszej dziesiątki banków pod względem tempa wzrostu sprzedaży produktów klientom detalicznym. W 2011 roku otworzył 15 nowych oddziałów oraz 5 centrów kasowo-rozliczeniowych (w sumie ma 30 oddziałów i 14 centrów). W 2012 roku głównym zadaniem Grupy będzie dalsze zwiększanie skali działania banku.

Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa S.A. niezmiennie jest liderem bancassurance w Polsce. Zysk netto Grupy TU Europa w 2011 roku wyniósł ponad 173 mln PLN.
TU Europa zajmuje pierwsze miejsce na rynku pod względem składki przypisanej brutto (ubezpieczenia życiowe) oraz trzecie miejsce pod względem zysku netto zarówno w ubezpieczeniach życiowych, jak i majątkowych.  

Poza rekordowym zyskiem Getin Holding rok 2011 to także wiele ważnych wydarzeń w Grupie. Najważniejszym było ogłoszenie w lipcu planu podziału Grupy Kapitałowej - czyli wydzielenia z Getin Holding największego aktywa - Getin Noble Banku S.A. Etap ten zakończył się sukcesem w styczniu 2012 roku, a cały proces zostanie zamknięty w momencie połączenia Get Banku S.A. z Getin Noble Bankiem S.A., które jest planowane w II kwartale 2012 roku.

W kwietniu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutował Open Finance. Za pośrednictwem Carcade przejęto rosyjski Kubanbank. W czerwcu nabyto 100% akcji Allianz Banku. W trzecim kwartale 2011 roku Getin Holding przejął bezpośrednią kontrolę nad Idea Bankiem. W grudniu zawarł umowę o strategicznej współpracy w zakresie bancassurance w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej z Talanx oraz Meiji Yasuda Ubezpieczenia na Życie. Jednym z elementów współpracy jest sprzedaż przez Getin Holding pakietu 50% +1 akcji Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa S.A. Finalizacja spektakularnej transakcji, szacowanej na ponad 900 mln PLN, planowana jest w II kwartale 2012 roku.

Potwierdzeniem sukcesów Getin Holding w 2011 roku było osiągnięcie najwyższej pozycji wśród wszystkich firm z branży finansowej w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2011 przygotowywanym przez Puls Biznesu.

 

Sprawdź teraz najlepsze konta oszczędnościowe w naszej porównywarce!

Autor: Getin Holding
Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów