Sprzedaż spada przez Wielkanoc

25.05.2012
tagi: BRE Bank, spadki sprzedaży, stopy procentowe
Sprzedaż spada przez Wielkanoc

Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 5,5 proc. w ujęciu rocznym, po 10,7 proc. wzroście w poprzednim miesiącu.  - Wyhamowanie wynika głównie z obniżenia dynamiki sprzedaży żywności , gdzie zanotowano wzrost jedynie o 1 proc. w stosunku do 9,8 proc. w marcu, co sugeruje, że niższą dynamikę całego agregatu należy raczej utożsamiać z efektami świąt, czyli wysoką bazą z kwietnia 2011 roku – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

 

Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!

 

Podobnych wniosków dostarcza znaczne obniżenie sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach (8,5 proc. w kwietniu wobec 17,7 proc. w poprzednim miesiącu). Znaczny spadek został odnotowany w przypadku sprzedaży odzieży i obuwia (1,4 proc. wobec 14,4 proc.), to też jednak efekt bazowy. Pozostałe kategorie odnotowały niewielkie obniżenie się dynamiki rocznej – co widać na dalszych spadkach dynamiki sprzedaży bazowej (po wyłączeniu żywności, paliw i samochodów).

- Spadki sprzedaży są spójne z naszym scenariuszem powolnego obniżania się tego wskaźnika i dalszym hamowaniem konsumpcji, zgodne z osłabieniem dynamiki sprzedaży hurtowej, pogorszeniem na rynku pracy, a także pogorszeniem ocen przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych – mówi Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. - Od kilku miesięcy mamy stabilizację na niskich poziomach, niemniej sugeruje to dalsze spadki konsumpcji, gdyż wskaźnik ten ma charakter mocno wyprzedzający – dodaje ekonomista. Warto zaznaczyć, że w ujęciu realnym dynamika sprzedaży powoli zbliża się do zera.

W reakcji na dane oczekiwane 3 - miesięczne stopy procentowe za 3 i 6 miesięcy obniżyły się o 4pb. - Nie sposób w tym przypadku reakcji rynkowej odmówić logiki. RPP pokazała już nie raz, że dane o sprzedaży mogą być decydujące dla podejmowanych przez to gremium decyzji, mimo, iż naszym zdaniem dane o sprzedaży są niskiej jakości statystycznej – ocenia Ernest Pytlarczyk. Z dzisiejszej perspektywy kluczowe znaczenie ma dla RPP projekcja inflacyjna (publikacja w lipcu), sprzedaż, która była do tej pory jedyną pozytywną daną obserwowaną przez RPP w interwale miesięcznym oraz możliwość komunikacji obniżek stóp ECB jedynie wpływają na bilans ryzyk dla podwyżki stóp. – W czystych kategoriach prawdopodobieństwa, ryzyko lipcowej podwyżki spadło, natomiast z drugiej strony wzrosło też nasze przekonanie, że lipiec będzie ostatnim dogodnym momentem do podwyżek stóp, gdyż realizacja ferowanego przez nas scenariusza makro, czyli spowolnienia mocniejszego niż przewiduje RPP i rynek nie pozwoli we wrześniu na utrzymanie jastrzębiej retoryki Rady – dodaje Marcin Mazurek.

 

Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!

Autor: BRE Bank
Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów