3 powody, dla których nie dostałeś kredytu przez BIK

21.11.2016
3 powody, dla których nie dostałeś kredytu przez BIK

Choć bank nie ma obowiązku szczegółowego informowania klienta, dlaczego odrzucił jego wniosek kredytowy, to podaje, gdzie należy szukać przyczyny niepowodzenia - i tak duża część osób jest odprawiana z kwitkiem, słysząc, że powodem odmowy pożyczenia pieniędzy jest raport BIK. Co to oznacza?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest instytucją, która została stworzona po to, by ułatwiać bankom ocenę ryzyka kredytowego, zbierając, przetwarzając i udostępniając kredytodawcom historię kredytową osób i firm zaciągających pożyczki. Rozpatrując wniosek klienta o kredyt, bank musi oszacować, czy sytuacja finansowa danego wnioskodawcy pozwala mu na swobodną spłatę zadłużenia. Oprócz tego musi ocenić, na ile jest to osoba wiarygodna. Jedno i drugie najłatwiej wykonać, sprawdzając, ile kredytów obecnie spłaca wnioskodawca i przyglądając się temu, jak w przeszłości regulował swoje zobowiązania kredytowe. W obu przypadkach pomoc bankom zapewnia właśnie BIK. Kiedy więc może stać się przyczyną odrzucenia wniosku o kredyt?

Bieżące zaległości kredytowe

Spóźniłeś się o kilka dni z ratą? Gdyby to było miesiąc czy dwa miesiące temu, tak niewielkie opóźnienie nie stanowiłoby dla banku problemu, ale jeśli zadłużenie dotyczy obecnego miesiąca - w którym starasz się o kolejną pożyczkę, może to świadczyć o tym, że nagle okazałeś się niewypłacalny. Rozwiązanie: ureguluj zaległą ratę i zawnioskuj o kredyt za miesiąc, gdy Twój raport BIK zostanie zaktualizowany przez bank.

Zła historia kredytowa

Nie wywiązywałeś się w przeszłości z zobowiązań względem banków? Te ślady Twojej niesolidności negatywnie wpływają na to, jak teraz będą oceniać Cię kredytodawcy. O ile Twoje największe zaległości nie przekraczały 90 dni, możesz starać się wyczyścić swoją historię, wycofując zgodę na przetwarzanie przez BIK danych o pechowym kredycie w banku, w którym posiadałeś (i spłaciłeś już całkowicie) swoje zadłużenie.

Brak historii kredytowej

Chociaż wielu osobom słowo "BIK" przywodzi na myśl tylko skojarzenia z negatywną historią kredytową, to Biuro Informacji Kredytowej daje świetną okazję do wykazania, jak bardzo rzetelnym kredytobiorcą jesteśmy. Pamiętajmy, że większość danych przechowywanych przez BIK to właśnie informacje pozytywne. Dzięki nim banki mogą dowiedzieć się, którym osobom warto pożyczać pieniądze. Jeśli jednak do tej pory nigdy nie zaciągałeś kredytów, nie korzystałeś z linii debetowej w koncie czy nie kupowałeś na raty, nie masz żadnej historii kredytowej - po prostu nie ma Cię w BIK-u. Skoro tak, banki nie wiedzą, czy mogą Ci zaufać. O ile przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej nie musi to stanowić problemu, o tyle w przypadku chęci skorzystania z kredytu hipotecznego brak historii w BIK-u może znacznie utrudnić uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Rozwiązanie: zrób choćby drobne zakupy na raty, wyrób sobie kartę kredytową lub skorzystaj kilka razy z debetu na rachunku osobistym. Pamiętaj tylko, by zadłużenia spłacać w terminie.

, ekspert Comperia.pl
Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów