Jaki jest dziś polski rolnik

04.04.2013
tagi: badanie, Bank BGŻ, rolnicy

Coraz lepiej wykształcony, czterdziestolatek, mężczyzna zadowolony z życia, który decyzje biznesowe często podejmuje wspólnie z żoną.  Ma wykształcone dzieci, głównie na kierunkach rolnych  i wbrew stereotypom nie narzeka na swoją sytuację i pozytywnie patrzy w przyszłość. Taki profil polskiego rolnika wyłania się  z badań Agribus, przeprowadzonych przez firmę Martin&Jacob, zrealizowanych na zlecenie Banku BGŻ.
 

Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!

Źródło: Badanie Agribus,  zrealizowane przez firmę Martin&Jacob

Analizy wyraźnie pokazują, jak przez kilka minionych lat zmienił się profil polskiego rolnika. Zmiany są widoczne na wielu płaszczyznach: w wieku i wykształceniu  właścicieli gospodarstw. Blisko 60 proc. z nich ma wykształcenie minimum średnie, a prawie 70 proc. gospodarstw jest zarządzanych przez ludzi stosunkowo młodych. To  sprawia, że są oni otwarci na zmiany w sposobie prowadzenia biznesu, a także wszelkie nowinki techniczne.

Rolnicy w sieci

Choć nadal wielu rolników korzysta z tradycyjnych mediów jak telewizja, prasa czy radio, to jednak coraz więcej  posługuje się Internetem. Blisko 65 proc. ankietowanych posiada konto e-mail i stawia na tę drogę komunikacji. Informacji branżowych najczęściej szukają właśnie w sieci, choć wielu uczestniczy również w wykładach i szkoleniach w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego.

Źródło: Badanie Agribus,  zrealizowane przez firmę Martin&Jacob

– Nasze analizy prowadzone  od 5 lat wspólnie z Martin&Jacob  pomagają nam nie tylko w zrozumieniu potrzeb i oczekiwań klientów, ale przede wszystkim dostosowywaniu się do dynamicznie zmieniającego rynku rolnego – powiedział Witold Okarma, wiceprezes Zarządu Banku BGŻ. – Potwierdzeniem właściwie wprowadzanych przez nas zmian jest fakt, że z roku na rok przybywa nam klientów. W 2012 roku przychody z tego segmentu przekroczyły 30 proc.  – dodał Witold Okarma.

Bank dla rolnika

Polscy rolnicy potrzebują banku, który jest blisko, a doradca jest kompetentny i uprzejmy. Od „idealnego banku” oczekują porad w kwestii funduszy unijnych, prognoz dotyczących rozwoju rynków rolnych, cen produktów oraz informacji o ubezpieczeniach. Rolnicy chcą, aby instrumenty finansowe oferowane przez bank wspierały szanse, jakie stoją przed ich gospodarstwami. Trzech na czterech rolników posiada w banku rachunek oszczędnościowy lub bieżący. Coraz więcej osób z tej grupy korzysta także z kart płatniczych. Popularność zyskuje także wypłata gotówki w bankomacie. 

Jak im się żyje

Wielu rolników ocenia swoją sytuację materialną pozytywnie lub nawet bardzo pozytywnie. Dochody gospodarstw nie są przeznaczane jedynie na wydatki związane z życiem codziennym. Coraz większą część swojego budżetu przeznaczają na rozwój swoich gospodarstw, choć uwzględniają w nim również wydatki na dobra luksusowe. Blisko 60 proc. ankietowanych deklaruje, że miesięczne dochody netto ich gospodarstw mieszczą się w przedziale od 2 do 8 tys. zł.

Źródło: Badanie Agribus,  zrealizowane przez firmę Martin&Jacob

Informacje o badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 3 grudnia 2012 – 30 stycznia 2013. Wzięło w nim udział 1000 gospodarstw rolnych o areale powyżej 15 hektarów. Badanie Agribus składa się z dwóch części. Pierwsza to tzw. omnibus. Zawiera zestaw pytań opisujących badane gospodarstwa rolne i domowe oraz psychograficzną charakterystykę producentów rolnych w grupie obszarowej powyżej 15 ha użytków rolnych. W tej części badania rolnicy wypowiadają się na temat ich własnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Zbierane są również dane dotyczące popularności wśród nich mediów drukowanych i elektronicznych. Druga część jest indywidualnie skonstruowana na potrzeby Banku BGŻ, dotyczy zagadnień związanych z korzystaniem przez respondentów z usług bankowych.


Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!

 

Autor: Bank BGŻ
Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów