Tani kredyt na samochód: samochodowy czy gotówkowy?

28.11.2016
Tani kredyt na samochód: samochodowy czy gotówkowy?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na zakup wymarzonego auta, możesz skorzystać z kredytu samochodowego albo gotówkowego - ale czy na pewno wiesz, który będzie w Twoim przypadku tańszy? Wszystko zależy od kilku elementów, o których musisz wiedzieć.

Wybierając kredyt dla siebie, często poświęcamy zbyt mało czasu na analizę lub dokonujemy jej w sposób nieodpowiedni. Zanim zaczniemy porównywać oferty poszczególnych banków, warto zastanowić się nad tym, który rodzaj kredytu w ogóle weźmiemy pod uwagę. Konsumenci zwykłe przy zakupie pojazdów wspierają się dwoma najpopularniejszymi rodzajami finansowania: kredytem gotówkowym lub samochodowym. To, który z nich wybrać, powinno zależeć od tego, czy chcemy jak najmniej zapłacić za kredyt, godząc się na pewne niedogodności i ograniczenia, czy chcemy szybko i bez zbędnych formalności pożyczyć pieniądze na auto, którym będziemy mogli swobodnie rozporządzać. Istotne jest też to, na jakie auto się decydujemy - czy kupujemy je prosto z salonu, czy może z drugiej ręki.

Wygodny kredyt gotówkowy

Zakup samochodu na kredyt gotówkowy ma wiele zalet. By uzyskać pożyczkę wystarczy nawet jedna wizyta w oddziale banku. Nie trzeba przedkładać do wniosku ani donosić po podpisaniu umowy kredytowej żadnych dokumentów dotyczących samochodu. Bank nie musi nawet wiedzieć, że za pomocą kredytu chcemy kupić auto. Pieniądze możemy wydać na co chcemy, w jakiej chcemy ilości. Niestety maksymalna kwota dostępnego kredytu jest zwykle ograniczona do 150 tys. zł, choć to suma, która pozwoli na nabycie większości popularnych modeli aut. Przez cały okres umowy pojazd jest tylko naszą własnością, a sprzedać możemy go kiedy tylko zechcemy. Wadą kredytu gotówkowego jest jednak jego koszt - to jeden z najdroższych produktów kredytowych oferowanych przez banki.

Tani kredyt samochodowy

Kredyty samochodowe są nisko oprocentowane ze względu na to, że umowy wiążą się z solidnym zabezpieczeniem - na kredytowanym pojeździe. Ponieważ bank staje się zwykle jego współwłaścicielem, ewentualna sprzedaż auta w czasie trwania umowy kredytowej może mnożyć niepotrzebnie formalności (bank musi wydać zgodę na sprzedaż). Czasochłonne jest samo pozyskanie kredytu, męczące mogą być obowiązki dostarczenia po zawarciu umowy dokumentów potwierdzających fakt ustanowienia zabezpieczenia. Dodatkowo kredytobiorca jest obciążony składkami ubezpieczenia AC, które w większości przypadków jest obowiązkowe. Plusem za cały trud przebrnięcia przez różnego typu niedogodności jest niskie oprocentowanie zadłużenia.

W przypadku nowych samochodów oszczędność kredytu samochodowego względem gotówkowego jest duża, ale jeśli planujemy nabyć auto używane, korzyści finansowe nikną (ze względu na drogie przy starszych samochodach AC), a koszt obu typów kredytu staje się podobny. W takim wypadku czasem lepiej zdecydować się na pożyczkę gotówkową, oszczędzając dzięki niej czas potrzebny na wizyty w banku.

, ekspert Comperia.pl
Najlepsze oferty banków

Kredyty hipoteczne
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Kredyty gotówkowe
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów
Lokaty
Bank
Oprocentowanie
Nie odnaleziono ofert
dla podanych parametrów